Artykuł sponsorowany

Czym są systemy światłowodowe DAS?

Czym są systemy światłowodowe DAS?

Czym są systemy światłowodowe DAS?

Systemy światłowodowe DAS (Distributed Antenna System) to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie telekomunikacji, które pozwala na poprawę jakości sygnału sieci komórkowych oraz zwiększenie zasięgu w miejscach o słabym pokryciu. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu światłowodów, które umożliwiają przesyłanie sygnału na dużą odległość bez utraty jakości. W Polsce coraz więcej firm i instytucji zaczyna korzystać z tego typu systemów, aby zapewnić lepszą łączność w swoich obiektach.

Zastosowanie systemów DAS w budynkach

Systemy światłowodowe DAS są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie tradycyjne metody rozmieszczenia anten komórkowych nie są wystarczające do zapewnienia odpowiedniej jakości sygnału. Są to między innymi duże obiekty takie jak centra handlowe, hotele, szpitale czy lotniska. W takich miejscach występuje duża liczba użytkowników sieci komórkowych, a także wiele przeszkód dla sygnału, takich jak ściany czy stropy. Systemy DAS rozwiązują ten problem poprzez rozmieszczenie wielu małych anten wewnątrz budynku, które są połączone ze sobą za pomocą światłowodów. Dzięki temu sygnał może być przesyłany na dużą odległość bez utraty jakości, a użytkownicy sieci komórkowych mogą korzystać z lepszego zasięgu i szybszego internetu.

Korzyści dla operatorów sieci komórkowych

Systemy DAS przynoszą również korzyści dla operatorów sieci komórkowych, którzy mogą dzięki nim zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Po pierwsze, technologia ta pozwala na osiągnięcie lepszego pokrycia sygnałem w miejscach o dużym natężeniu ruchu, co przekłada się na większą liczbę zadowolonych klientów. Po drugie, systemy DAS umożliwiają współdzielenie infrastruktury przez kilku operatorów, co obniża koszty inwestycji i utrzymania sieci. 

Integracja z innymi technologiami

Systemy światłowodowe DAS mogą być także łączone z innymi technologiami telekomunikacyjnymi, takimi jak Wi-Fi czy systemy radiowe (np. TETRA), co pozwala na stworzenie kompleksowej infrastruktury komunikacyjnej w danym obiekcie. W przypadku Wi-Fi, system DAS może być wykorzystany do rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej, co jest szczególnie przydatne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak lotniska czy dworce kolejowe. W przypadku systemów radiowych, technologia DAS pozwala na poprawę jakości łączności między służbami ratowniczymi czy bezpieczeństwa, które często muszą działać w trudnych warunkach, np. wewnątrz budynków czy tuneli.