Artykuł sponsorowany

Jakie są podstawowe zasady montażu zbiorników na deszczówkę?

Jakie są podstawowe zasady montażu zbiorników na deszczówkę?

Zbieranie deszczówki w zbiornikach to coraz popularniejsza metoda oszczędzania wody w Polsce. Wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet czy mycia samochodu pozwala zmniejszyć zużycie wody z sieci miejskiej, a tym samym obniżyć rachunki za wodę. Aby jednak skorzystać z tych korzyści, należy prawidłowo zamontować zbiornik na deszczówkę. W tym artykule przedstawiamy podstawowe zasady montażu takiego zbiornika oraz ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę. Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników na deszczówkę, m.in. podziemne, naziemne czy specjalne moduły do montażu w ogrodzie. Przy wyborze warto uwzględnić takie czynniki jak wielkość działki, ilość opadów w danym regionie oraz potrzeby domowników w zakresie wykorzystywania zasobów wody. Ważne jest także, aby wybrać zbiornik o odpowiedniej pojemności - im większa pojemność, tym więcej wody można zgromadzić i wykorzystać.

Lokalizacja zbiornika na deszczówkę

Następnym etapem jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla zbiornika. Zbiornik powinien być umieszczony w miejscu, gdzie łatwo będzie można go podłączyć do rynien oraz instalacji wodnej w domu. W przypadku zbiorników podziemnych warto również sprawdzić, czy w wybranym miejscu nie ma żadnych przeszkód, takich jak rury czy kable. Ważne jest także, aby zbiornik był umieszczony na stabilnym i równym podłożu, które zapewni mu odpowiednie podparcie. W przeciwnym razie bezpieczeństwo jego eksploatacji będzie zdecydowanie mniejsze.

Przygotowanie terenu i montaż zbiornika

Zanim przystąpimy do montażu zbiornika na deszczówkę, należy odpowiednio przygotować teren. W przypadku zbiorników podziemnych konieczne będzie wykopanie dołu o odpowiedniej głębokości i szerokości. Następnie warto zabezpieczyć dno dołu geowłókniną lub innym materiałem, który zapobiegnie przenikaniu korzeni drzew czy roślin do wnętrza zbiornika.

Montaż zbiornika powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku zbiorników podziemnych ważne jest, aby umieścić je na specjalnej warstwie stabilizującej, np. żwirze lub piasku. Następnie należy zbiornik przykryć i zabezpieczyć przed przemieszczaniem się, np. za pomocą taśm mocujących, które go ustabilizują w gruncie.

Podłączenie zbiornika do instalacji wodnej

Po zamontowaniu zbiornika należy go podłączyć do systemu rynnowego oraz instalacji wodnej w domu. W tym celu można wykorzystać specjalne zestawy montażowe, które ułatwiają pracę. Ważne jest, aby pamiętać o zainstalowaniu filtrów, które oczyszczą wodę deszczową przed jej wprowadzeniem do zbiornika. Należy również zadbać o odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody z zbiornika, np. poprzez zastosowanie przelewów czy systemów drenażowych, które zapobiegną problemom wylewania się wody ze zbiornika.

Konserwacja i pielęgnacja zbiornika na deszczówkę

Aby cieszyć się czystą i bezpieczną wodą deszczową przez długi czas, warto regularnie sprawdzać stan zbiornika oraz przeprowadzać jego konserwację. Należy oczyścić filtry oraz sprawdzić szczelność połączeń i rur. W przypadku zbiorników naziemnych warto również co jakiś czas sprawdzić stan powierzchni zewnętrznej i ewentualnie ją odnowić.

Montaż zbiornika na deszczówkę to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści dla właścicieli domów oraz środowiska naturalnego. Dzięki odpowiedniemu montażowi i pielęgnacji zbiornika można cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za wodę oraz dbać o ekologiczne wykorzystanie zasobów wodnych.